The healthiest and cheapest Walmart foods

0


Who says buying healthy food has to break your perfectly calculated budget?

If you’ve ever walked into the well-lit, busy aisles of your local Walmart, you probably already know that this popular misconception isn’t true. Walmart has plenty of nutritious options from the plethora of frozen foods and giant bags of chips.

RELATED: The Best & Worst Tokens In 2021: Ranked!

That’s why we’ve put together a list of 10 of our favorite, cheap finds from the retail giant so you can save money while sticking to your diet. And then, don’t miss 15 Secret Walmart Shopping Tips You Never Knew!

How can you go wrong with a scrumptious snack containing eight grams of protein for just 90 calories? Krave infuses his chewy cured turkey with tangy citrus and aromatic basil, making this high protein and carbohydrate snack a staple.

Buy a 2.7 ounce pack now for only $ 9.98.

Great Value Organic Instant Oatmeal, Oatmeal & Flax

If you’ve been on an overnight oat trend, stop by Walmart for their Great Value brand instant oatmeal. These healthy oatmeal contains heart-healthy flax seeds, making this quick breakfast a great source of omega-3 fatty acids and fiber. Plus, the pre-measured packs let you grab them on the go for a hassle-free morning meal.

You can buy a 4-pack for just $ 7.03.

Don’t miss a major effect of consuming flaxseed, science says.

flakes of heritage path natures

Whether or not you think breakfast is the most important meal of the day, starting the day with these organic crunchy flakes (made with ancient grains like millet, kamut, barley, and quinoa) is a excellent choice.

Unlike some of these other sugary cereals, Nature’s Path Organic cereal is more filling with five grams of protein and seven grams of fiber. Not to mention that it only contains five grams of added sugar.

In a 32-ounce package now for just $ 6.98.

quest double piece of chocolate

When you’re in a rush to recharge after a strenuous HIIT session, a quest bar can be a great option. These decadent brownie-like bars contain 20 grams of protein and 14 grams of fiber and less than a gram of sugar.

Buy a 12-unit pack now for $ 23.36.

Lundberg Family Farms Organic Wild Rice

Just because jasmine rice and basmati rice often steal a spot on your plate doesn’t mean you shouldn’t keep your eyes peeled for this wild rice. It has seven grams of protein and three grams of fiber per serving, and taste testers are swooning over its naturally nutty flavor.

Here’s another bonus: Lundberg’s eco-friendly family farms produce their organic rice with 100% renewable energy, so you can feel good giving this gluten-free grain to your family.

Buy an 8 oz pack now for only $ 5.64.

pamelas pancake mix

Contrary to popular belief, fluffy pancakes aren’t just a cheat meal that you have to wait all week to enjoy. With Pamela’s Gluten Free (and Guilt Free) Blend, you can whip up a batch without feeling like you have to add an extra hour to your gym routine.

Buy a 24-ounce pack now for $ 14.89.

maple farms

Of course, if you’re frying healthy flapjacks, you’ll need to drizzle them with a syrup that’s just as good for you. This is where Maple Grove Farms Organic Maple Syrup comes in. Real maple syrup contains vitamins as well as trace minerals and antioxidants that its competitors cannot possess.

Buy an 8.5 oz bottle now for just $ 5.98.

Turmeric

What can protect your heart and help you fight inflammation? Turmeric! This ancient spice can offer some serious health benefits, so stock up on it at Walmart where it’s reasonably priced.

Buy a 1.37 ounce bottle now for only $ 3.98.

quinoa

Quinoa, which contains all nine essential amino acids, can overload your diet by providing a solid dose of protein and plant fiber. Swap rice or pasta for this ancient grain at dinner!

Buy a 24-ounce jar now for only $ 6.94.

Bobs Red Mill Hemp Protein Powder

If you’re looking for the perfect protein powder for your post-workout shake, look no further. Unlike most protein powders on the market, this hemp pick provides an impressive eight grams of fiber as well as 14 grams of protein. Feel free to mix it with pancake batter, oatmeal, cereal, and smoothies.

Buy a 16-ounce pack now for only $ 16.85.

For more helpful grocery tips, be sure to sign up for our newsletter.


Leave A Reply

Your email address will not be published.